Google Geçiş Anahtarlarının 1 Milyardan Fazla Kez Kullanıldığını Duyurdu

Google, Dünya Şifre Günü’nde yeni başarılarını duyururken Geçiş Anahtarları için de bazı güncellemeler sunmayı ihmal etmedi. Google, geçiş anahtarlarının 1 yıldan kısa bir süre içinde 400 milyon hesapta 1 milyardan fazla kullanıldığını açıkladı.

İlk olarak 2022 yılında Android ve Chrome için kullanıma sunulan yeni kimlik doğrulama teknolojisi, 1 yıl sonra kullanıcıların şifre yazmadan oturum açabilmesini sağlamak amacıyla Google Hesapları için hayata geçirildi.

Geçiş anahtarlarının kullanımındaki artışa dikkat çeken Google şunları söyledi: “Geçiş anahtarlarının kullanımı kolaydır ve kimlik avına karşı dayanıklıdır; yalnızca parmak izine, yüz taramasına veya şifreye dayalı olduğundan parolalardan %50 daha hızlıdır.

Aslında, günlük olarak şifre anahtarları, Google Hesaplarında kimlik doğrulama için, SMS tek seferlik şifreler (OTP’ler) ve uygulama tabanlı OTP’lerin (Authenticator uygulamaları gibi) birleşimi gibi eski 2 Adımlı Doğrulama biçimlerine göre daha sık kullanılıyor.”

Google, yüksek riskli kullanıcılar için güvenliği artırmaya çalışıyor ve şu anda ekstra bir güvenlik katmanı olarak donanım güvenlik anahtarları sunan Gelişmiş Koruma Programına (APP) yakında geçiş anahtarı desteği ekleyecek. Program, hedefli saldırı riski altında olan gazeteciler, kampanya çalışanları ve insan hakları çalışanları gibi kullanıcıları korumayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir