Metro İstanbul’dan açıklama: M5 Üsküdar-Samandıra metro hattında neler oluyor, seferler ne zaman normale dönecek?

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı olan M5 Üsküdar-Samandıra metro hattında önceki gün sabah meydana gelen aksaklık giderilemezken, sabah mesaisine gitmek isteyen vatandaşlar yoğunlukla karşılaştı. Metro İstanbul’dan yapılan açıklamada, “21 Nisan’ı 22 Nisan’a bağlayan gece, işletme saatleri dışında eğitim amaçlı kullanılan yolcusuz iki trenin teması sonucu zarar gören kuplajların tamir işlemleri devam etmektedir. Zorunlu bakım çalışmalarının 24 Nisan Çarşamba gecesi tamamlanması ve 25 Nisan sabahı itibarıyla normal işletmeye geçilmesi planlanmaktadır” denildi.

M5 Üsküdar-Samandıra Metro Hattı’nda önceki gün saat 06.00 itibarıyla başlayan aksaklık sürüyor.

Problem nedeniyle seferler, Altunizade İstasyonu’nda aktarmalı olarak sürdürülüyor. Altunizade durağından metro hattına geçen vatandaşlara turnikelerden geçtikleri sırada “Gideceğiniz yönün tam tersine gidin” uyarısı yapılıyor. Hattın bulunduğu kata inildiğinde ise yön tabelaların önünde bekleyen görevliler megafonla duyurular yaparak, vatandaşları gidecekleri tarafa yönlendiriyor.

Vatandaş tepkili

Sefer aralıklarının uzamasıyla birlikte duraktaki yoğunluk artarken, metroyu bekleyen bir vatandaş, “Açıklama yapan yok mu? Bu metroları kapatın o zaman. Böyle saçma bir şey olur mu? İnsan haklarına aykırı değil mi bu? Evimize, işimize gidemiyoruz. Hani her şey güzel olacaktı bu nasıl vaziyet? Yazıklar olsun.” diye tepki gösterirken, etrafındaki diğer vatandaşlar da destek verdi.

Aksaklık, duraktaki merkezi sistemden “zorunlu bakım çalışması” şeklinde duyurulurken, arıza öncesi Üsküdar’dan Samandıra yönüne yoğun saatlerde 4 dakika aralıklarla düzenlenen tren seferlerinin 15 dakikada bir yapılması nedeniyle neredeyse tamamı dolan durakta hareket edecek alan kalmıyor.

Metroyu beklemek istemeyenler vatandaşlara 6 numaralı çıkıştan kalkan ücretsiz İETT otobüslerine binerek Üsküdar yönüne gidebilecekleri bildiriliyor.

Otobüs durağında ise önünde “görevli” yazan otobüsler belirli aralıklarla Üsküdar’a ring atıyor.

Metro İstanbul’dan açıklama

Diğer taraftan Metro İstanbul’un sosyal medya hesabından Üsküdar-Samandıra Metro Hattı’ndaki aksaklıkla ilgili açıklama yapıldı. 

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“M5 hattı Fıstıkağacı İstasyonu bölgesinde 21 Nisan’ı 22 Nisan’a bağlayan gece, işletme saatleri dışında eğitim amaçlı kullanılan yolcusuz iki trenin teması sonucu zarar gören kuplajların tamir işlemleri devam etmektedir. Zorunlu bakım çalışmalarının 24 Nisan Çarşamba gecesi tamamlanması ve 25 Nisan sabahı itibarıyla normal işletmeye geçilmesi planlanmaktadır.

Bu tarihe kadar Üsküdar-Altunizade istasyonları arasında yaklaşık 15 dakika aralıklarla mekik seferleri yapılmaktadır. Altunizade-Samandıra Merkez istasyonları arasında normal sefer tarifesi uygulanmaktadır. Yolcularımızın Üsküdar ve Altunizade İstasyonu’nda oluşabilecek yoğunluk ve beklemelerden etkilenmemeleri için;

Üsküdar İstasyonu 1 numaralı girişin karşısında, sahil tarafından bulunan İETT durağından Altunizade yönüne, Altunizade İstasyonu’nda 6 numaralı girişin yanında bulunan İETT durağından Üsküdar yönüne ücretsiz İETT ring seferleri düzenlenmektedir. Yolcularımız alternatif olarak bu otobüsleri kullanarak istasyonlardaki yoğunluktan etkilenmeden ulaşım sağlayabilmektedir.”


Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı

Metro İstanbul’un internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 26,5 kilometre hat uzunluğuna, 20 istasyon sayısına sahip olan M5 Üsküdar-Samandıra Merkez Metro Hattı, Anadolu Yakası’nın ikinci metro hattı ve “Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı” özelliklerini taşıyor. 

Üsküdar Meydanı’ndan başlayan, Ümraniye ilçe merkezi ve Çekmeköy Meydanı’ndan geçerek Samandıra Merkez İstasyonu’nda son bulan hatta 126 araç çalışıyor. 

Tek yönde sefer süresi 43 dakika, günlük sefer sayısı 520 ve pik saatlerde sefer sıklığı 4 dakika 10 saniye olan hat, inşa edildiği güzergah üzerinde “yüksek yolcu potansiyeline sahip” olarak tanımlanıyor. Hat, günde 311 bin 349 yolcu taşıyor. 

Hattın, Sultanbeyli’ye ulaşması için inşaat çalışmalarının devam ettiği, Kurtköy bölgesine uzatılması için projelendirme çalışmalarının sürdüğü belirtiliyor. 

Kazanın meydana geldiği duraklar, hattın 1’inci etabı olan “Üsküdar-Yamanevler” istasyonları arasında bulunuyor. Bu etap, 15 Aralık 2017’de hizmete alınırken, hattın 2’inci etabı “Yamanevler-Çekmeköy” 21 Ekim 2018’de, 3’üncü etabı “Çekmeköy-Samandıra Merkez” ise 16 Mart 2024’te hizmete açıldı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir